Рак шийки матки (РШМ) залишається однією з провідних причин смертності серед жінок в Україні. Проте, завдяки сучасним методам профілактики та ранньої діагностики, РШМ можна запобігти або виявити на ранніх стадіях, коли лікування є найбільш ефективним.
‼️Групи пацієнтів з підвищеним ризиком розвитку РШМ:
🔸 Наявність вірусу папіломи людини (ВПЛ);
🔸 ВІЛ/СНІД або інші імунодефіцитні стани;
🔸 Інфекції, що передаються статевим шляхом;
🔸 Наявність раку шийки матки в сімейному анамнезі;
🔸 Лікування дисплазії шийки матки;
🔸 Ранній початок статевого життя (до 18 років) або рання вагітність (до 20 років);
🔸 Куріння;
🔸 Тривалий стрес, насильство, низький соціально-економічний статус;
🔸 Робота з канцерогенами - хімічні речовини на робочому місці.
Профілактика РШМ включає:
✅ Вакцинацію проти вірусу папіломи людини (ВПЛ). Вакцинація дівчат у віці 9-14 років до початку статевого життя забезпечує найвищу ефективність у запобіганні інфекції.
✅ Регулярні гінекологічні огляди та цитологічні скринінги (ПАП-тест).
📢 Рекомендації щодо скринінгових обстежень та раннього виявлення раку шийки матки згідно з наказом МОЗ №504:
🔹 Жінки 21-35 років – проводиться опитування щодо факторів ризику та симптомів кожні 5 років.
🔹 Жінки 21-35 років з факторами ризику - огляд та ПАП-тест або ПЛР-тест або направлення до лікаря-акушера-гінеколога для огляду та відбору зразків після виявлення ризиків за результатами опитування.
🔹 Жінки 30-35 років та старші до 55 років – огляд та направлення на ПАП-тест чи ПЛР тест або направлення до лікаря-акушера-гінеколога для огляду та відбору зразків у 30-35 років. Якщо не проходили скринінг у цьому віці – обстеження з 35 до 55 років, далі кожні 10 років до досягнення 55 років.
🔹 Жінки 25+ з ВІЛ/СНІД – огляд та направлення на ПАП-тест або ПЛР-тест або направлення до лікаря-акушера-гінеколога для огляду та відбору зразків кожні 5 років.
Зверніться до свого сімейного лікаря для отримання детальної інформації про можливості вакцинації та скринінгу. Пам'ятайте, ваше здоров'я – у ваших руках!🧡🌼